top of page
Szukaj

Dlaczego dostawka bez opuszczanej barierki jest bezpieczniejsza?

Dzieci po urodzeniu czują się najbezpieczniej blisko mamy, kiedy czują jej obecność, czują zapach mamy. Dlatego zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, niemowlak w pierwszych tygodniach życia powinien spać w pokoju rodziców, blisko mamy ale na wydzielonej bezpiecznej powierzchni.
Najlepszym miejscem do spania blisko mamy są tzw. mini łóżeczka wolnostojące zwane też potocznie dostawkami, które można swobodnie ustawić bezpośrednio obok łóżeczka rodziców.

Wielu producentów oferuje dostawki z opuszczanymi barierkami, które ze względów bezpieczeństwa wymagają zamocowania takiej dostawki specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Jest to rozwiązanie o tyle niewygodne, że za każdym razem jak chcemy przenieść łóżeczko dostawne do innego pomieszczenia, musimy odpinać pasy i za każdym razem zapinać je ponownie przed snem obok rodziców. Ta czynność musi być wykonana bardzo starannie zgodnie z instrukcją producenta. Błędy w instalacji niosą ogromne ryzyko uwięzienia dziecka pomiędzy łóżkiem dziecka a rodziców i może prowadzić nawet do śmierci dziecka.

Drugą bardzo istotną rzeczą o której muszą pamiętać rodzice którzy zdecydowali się na dostawkę z opuszczaną barierką to obowiązkowe jej podnoszenie przed każdym snem dziecka, przed każdym pozostawieniem dziecka w łóżeczku bez nadzoru, po każdym nocnym karmieniu, kiedy wybudzona i półprzytomna mama musi pamiętać o podniesieniu barierki. Pozostawienie barierki opuszczonej może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia niemowlaka - maluszek może zostać przypadkowo nakryty pościelą osoby dorosłej, zdarzały się też przypadku uduszenia dziecka które znaleziono martwe oparte szyjką na opuszczonej barierce dostawki.


Warto jednak pamiętać, że wybór dostawki to indywidualna decyzja rodziców, a najważniejsze to zapewnić dziecku bezpieczne warunki snu.
Naszym zdaniem najbezpieczniejszym wyborem jest tzw. dostawka wolnostojąca bez opuszczonej barierki , bez konieczności zabezpieczenia jej każdorazowo pasami bezpieczeństwa. Tego typu rozwiązanie jest bezpiecznie dla dziecka ale także wygodne dla rodziców, którzy mają i tak sporo na głowie -w przypadku dostawki bez opuszczanej barierki - nie muszą ciągle pamiętać i zamartwiać się myślami "czy na pewno podniosłam barierkę?"13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page