top of page
Szukaj

7 zasad bezpiecznego snu niemowlątCzy wież, że, noworodek potrafi przespać do 16 godzin na dobę w pierwszych tygodniach życia? Kompletując wyprawkę skupiamy się na produktach związanych z pielęgnacją , karmieniem, wyborem wózka czy fotelika samochodowego. Jednak przez pierwszy rok życia dziecko spędzi najwięcej czasu w łóżeczku, z tego blisko 70% będzie spało. Dlatego warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego snu niemowląt jeszcze przed urodzeniem dziecka. Ta wiedza jest bezcenna, to pozycja jedyna na liście wyprawkowej, za którą przyszli rodzice nie muszą zapłacić ani złotówki. Wystarczy zapoznać się z oficjalnymi zaleceniami specjalistów i stosować zasady bezpiecznego snu od pierwszych dni życia. Kiedy je już poznasz, podziel się z innymi osobami, które będą miały kontakt lub opiekę na Twoim dzieckiem, np. babcia, dziadek.

 

Top 7 zasad z listy oficjalnych zaleceń Krajowego Konsultanta ds. Neonatologi, których stosowania może przeciwdziałać i redukować ryzyko wystąpienia SIDS

 

  • do snu dziecko powinno być układane na plecach. Należy unikać pozycji na boku i na brzuchu, chyba że jest to uzasadnione decyzją lekarza.

  • pokój dziecka powinien być regularnie wietrzony i temperatura w nim nie powinna przekraczać 20C dla niemowląt do 8 tygodnia życia a 18C dla starszych niemowląt.

  • dziecko podczas snu musi mieć swobodę poruszania rączkami i nóżkami. Dla jego bezpieczeństwa ważne jest, aby miało swobodę zmiany pozycji.

  • do łóżeczka nie powinno kłaść się poduszek — mogą spowodować utrudnienia w oddychaniu dziecka; z tego samego powodu buzia dziecka powinna pozostawać odkryta W łóżeczku dziecka nie zostawiaj też pluszowych zabawek, kocyków i innych przedmiotów, w które dziecko mogłoby się zaplątać.

  • dziecko powinno spać na twardym materacyku dostosowanym do wymiarów łóżeczka.

  • w pomieszczeniu, w którym przebywa i śpi dziecko, nie powinno palić się tytoniu.

  • nie pal, nie pij alkoholu i nie zażywaj narkotyków w czasie ciąży.

 

 

Materiał opracowany podstawie zaleceń wydanych przez Konsultanta Krajowego ds Neonatologii

Pani prof. dr hab. Ewy Helwich.


Materiał nie jest poradą medyczną i ma charakter informacyjny. Zasady bezpiecznego snu dziecka omów z położną lub lekarzem.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page