Specjaliści zalecają aby niemowlęta  układać do snu zawsze na pleckach i najlepiej w  bezpiecznym śpiworku dopasowanym do wzrostu i temperatury otoczenia małego dziecka.  Śpiworek dla niemowląt stanowi doskonałą i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych kołderek, kocy oraz otulaczy, zapewniając dziecku komfort cieplny (dziecko samo nie może się rozkopać i odkryć, jak w przypadku tradycyjnej kołderki) oraz pełną swobodę ruchów. Dzieci w śpiworkach nie są narażone na przypadkowe zakrycie twarzy podczas snu. Wybierz sprawdzone i bezpieczne śpiworki Natulino, zaprojektowane i polecane przez specjalistów. Pamietaj, nigdy nie używaj tradycyjnych kocyków ani kołderek ze śpiworkami Natulino. 

CO TO JEST SIDS?

CZYNNIKI RYZYKA NAGŁEJ ŚMIERCI ŁÓŻECZKOWEJ

SIDS (ang. Sudden Infant Death Syndrome) to zespół nagłego zgonu niemowląt – potocznie nazywany śmiercią łóżeczkową.

Śmierć łóżeczkowa występuje najczęściej pomiędzy trzecim, a szóstym miesiącem życia malucha. Ryzyko zwiększa się u dzieci, które urodziły się przedwcześnie (wcześniaki), z niską masą urodzeniową oraz małą punktacją Apgar – poniżej czterech punktów.

JAK ZMNIEJSZYĆ RYZYKO SIDS? 

STOSUJ OD 1 DNIA ZASADY BEZPIECZNEGO SNU NIEMOWLĄT

1. Do snu dziecko powinno być układane na plecach z głową zwróconą na bok. Należy unikać pełnej pozycji na boku i na brzuchu.

2. Dziecko podczas snu musi mieć swobodę poruszania rączkami i nóżkami. Dla jego bezpieczeństwa ważne jest, aby miało swobodę zmiany pozycji  (układaj dziecko do snu w śpiworku dopasowanym do wzrostu dziecka oraz odpowiednim do temperatury otoczenia dziecka).

3 Pokój dziecka powinien być regularnie wietrzony i temperatura w nim nie powinna przekraczać 20 st. C dla niemowląt do 8 tygodnia życia, a 18 st. C dla starszych niemowląt (unikaj przegrzania i wychłodzenia dziecka, dobierz odpowiednią grubość śpiworka i ubranka dla dziecka).

4. Unikaj przegrzania dziecka i stosowania tradycyjnych kocyków które mogą zakryć twarz dziecka (regularnie sprawdzaj czy dziecku nie jest za gorąco).

5. Dziecko powinno spać na twardym materacyku dostosowanym do wymiarów łóżeczka.

6. Do łóżeczka nie wolno kłaść poduszek – mogą spowodować utrudnienia w oddychaniu; W łóżeczku dziecka nie zostawiaj też pluszowych zabawek, kocyków i innych przedmiotów, w które dziecko mogłoby się zaplątać.

7. Odstęp między szczebelkami w łóżeczku nie powinien przekraczać 8 cm – większe odstępy mogą spowodować zaklinowanie się między nimi główki dziecka.

8. Należy zachowywać regularny tryb życia dziecka, przestrzegając stałych godzin snu i karmienia. Spokój i ustalony rytm życia, chronią dziecko przed stresem, który może wywołać niepożądane reakcje.

 

9. Jeśli dziecko zasnęło płacząc, należy sprawdzić czy później śpi spokojnie.

10. W pokoju dziecka nie powinny przebywać zwierzęta.

11. W pomieszczeniu, w którym przebywa i śpi dziecko nie powinno palić się tytoniu.

12. Dziecku należy regularnie podawać picie, zwłaszcza latem, kiedy organizm znacznie szybciej wytraca płyny.

13. W miarę możliwości dziecko powinno być karmione piersią – niektórzy lekarze uważają, że ma to duże znaczenie, ponieważ pobudza ośrodek oddechowy i wpływa na jego rozwój.

14. Nie pal, nie pij alkoholu i nie zażywaj narkotyków w czasie ciąży.

15. Leki przeciwkaszlowe, nawet te dostępne bez recepty, powinny być podawane dziecku tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

16. Należy regularnie kontrolować stan zdrowia dziecka u pediatry lub lekarza rodzinnego.

Materiał opracowany na podstawie rekomendacji w sprawie nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt Konsultanta Krajowego w dziedzinie neonatologii

prof. Dr hab. Ewy Helwich oraz najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej.

Więcej informacji o zasadach bezpiecznego snu niemowląt

na stronie: bezpiecznyodnarodzin.pl 

 

BEZPIECZNY SEN NIEMOWLĄT